Tipy na výlety za kulturou, přírodou či sportem

Ve vzdálenosti zhruba 5 km od penzionu se nachází průmyslový Bohumín. V tomto hraničním městě s důležitým železničním uzlem žije 20 716 obyvatel. První zpráva o městě Bohumín pochází z roku 1256. K velké změně v životě Bohumína došlo v roce 1847, kdy přijel první vlak na trati z Vídně do Krakova. Roku 1872 byla zprovozněna dráha do Košic. Nádraží se tak stalo nejdůležitější křižovatkou celé tehdejší Rakousko-Uherské monarchie. Průmyslová revoluce zde probíhala v letech 1880-1910 a dodnes existují například Železárny a drátovny Bohumín. V Bohumíně můžete navštívit třeba novogotickou radnici ze začátku minulého století nebo kostel narození Panny Marie, což je gotický kostel z roku 1264 s renesanční věží z roku 1620. Můžete si zde také dobře zasportovat – zahrát tenis či fotbal, zabruslit či zaplavat.

Při pobytu v našem Penzionu Wanda můžete také navštívit nejmladší město České republiky – Havířov. Při založení města v roce 1955 žilo na jeho katastrálním území necelých 12 tisíc obyvatel. Nyní ve městě žije zhruba 70 tisíc obyvatel. Za návštěvu stojí určitě empirový zámek s parkem z 15. století, který byl v roce 1997 rekonstruován a o rok později byl otevřen pro veřejnost. Navštívit také můžete Kotulovu dřevěnku – roubenou lidovou stavbu z roku 1781 patřící muzeu Těšinska.

Dalším městem, které stojí za návštěvu, je Hlučín. Okolím města prochází několik turistických stezek a tak přírodní scenérie spolu s kulturním památkami a nabídkou sportovně rekreačních možností podtrhuje turistický význam tohoto města. Charakteristickou dominantou města je kostel sv. Jana Křtitele. Navštívit zde můžete zámek s parkem nebo areál vojenského opevnění Darkovičky, který slouží jako vojensko-technické muzeum a zaujme svým moderním pojetím. V expozici jsou sruby vybavené dobovou výstrojí a výzbrojí.

Městem, které se také může stát cílem Vašeho výletu, je nepochybně i Orlová. První zmínka o městě pochází z roku 1223. Uhlí se ve zdejší ostravsko-karvinské kamenouhelné pánvi začalo těžit v roce 1817. Při důlní katastrofě v roce 1919 zde zahynulo 92 horníků a velká stávka v roce 1925 byla potlačena za použití zbraní. Událost připomíná památník na náměstí. Významnou památkou je novogotický kostel Panny Marie z roku 1903. Dnes zde žije 29 tisíc obyvatel.

Dalším zajímavým tipem na výlet mohou být nedaleké Šileřovice se svým nádherným zámkem a rozsáhlým parkem. Zde se také nachází velmi známé golfové hřiště, které obklopuje řada kvalitních restaurací.

Další město, které můžete navštívit, je spjato především s těžkým průmyslem – Karviná. Do roku 1776, kdy bylo na vrchu Čechovice objeveno černé uhlí, se dnešní část města Fryštát rozvíjela jako centrum řemesel, rybníkářství a obchodu. V roce 1862 znovuobjevený darkovský minerální pramen dal podnět k založení Lázní Darkov. Dnes je Karviná důležitým průmyslovým centrem i univerzitním městem. Na náměstí je zajímavá litinová kašna a historicky zajímavá radnice s renesanční věží. Navštívit zde můžete spoustu míst – zámek Fryštát, který je po celkové rekonstrukci, kostel sv. Petra z Alkantary, kostel povýšení sv. Kříže, Lázně Darkov a jejich obrovský park, zámeckou galerii Chagall, Mánesovu výstavní síň, sportovní areály, zimní stadion, krytý plavecký bazén nebo jezdecký klub.

Nedaleká (cca 10 km do centra) Ostrava nabízí samozřejmě nejvíce kulturních zážitků. Druhé největší město České republiky je centrem Moravskoslezského kraje. V současné době se s postupným poklesem produkce těžkého průmyslu na území města dostává do popředí i jeho role obchodního, administrativního, vzdělávacího a klturního centra regionu. Páteř dopravní infrastruktury pčedstavuje 5 železničních stanic, mezinárodní letiště Mošnov a dálnice D47, která pokračuje do polského Krakova. Hustou síť městské hromadné dopravy protkává 93 autobusových, tramvajových a trolejbusových linek. Výuku v řadě vysokoškolských studijních oborů nabízejí Ostravská univerzita, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Vysoká škola podnikání. Za návštěvu zde určitě stojí Prokešovo náměstí, Masarykovo náměstí, filiální kostel sv. Václava, katedrála božského spasitele, kostelík sv. Kateřiny v Hrabové, Národní divadlo Moravskoslezské, Divadlo Jiřího Myrona, Divadlo Antonína Dvořáka, Divadlo loutek, Dům umění, Mírové náměstí ve Vítkovicích, Dům kultury Vítkovice – sídlo Janáčkovy filharmonie, zoologická zahrada, Hornické muzeum, Průmyslové muzeum – národní kulturní památka. V Ostravě doporučujeme navštívit fascinují a kvalitně provedenou expozici dolu Landek či obnovenou oblast Dolní Vítkovice, která žije bohatým kulturním životem.

Z Penzionu Wanda dorazíte za 2 hodiny jízdy do polského Krakova, za zhruba 1 hodinu potom do Beskyd či do malebného slovenského města Čadca a za hodinu a půl jste potom v Jeseníkách.